دلنوشته دکتر علی سعیدی عضو هیئت مدیره بانک آینده، پس از درگذشت حجةالاسلام والمسلمین دکتر سیدعباس موسویان

دلنوشته دکتر علی سعیدی عضو هیئت مدیره بانک آینده، پس از درگذشت  حجةالاسلام والمسلمین دکتر سیدعباس موسویان

دلنوشته دکتر علی سعیدی عضو هیئت مدیره بانک آینده، پس از درگذشت حجةالاسلام والمسلمین دکتر سیدعباس موسویان


آخرین یادداشت‌هایم را که در آخرین جلسه در محضر استاد موسویان بودم مرور می کردم: اعطای تسهیلات مشارکتی برای خریداران سلف محصولات بورس کالا. ناگاه خاطرات 15 سال اخیر با ایشان از خاطرم گذشت و برای هر تصویر آهی از درون. افتخار داشتم از اولین جلسات کمیته فقهی سازمان بورس در محضر ایشان و سایر اساتید تلمذ می‌کردم.
البته جدای از آن در کلاس‌های ایشان زانوی شاگردی می زدم و از بیان لطیفشان می‌آموختم. برای بررسی قرارداد آتی، 9 جلسه سنگین و برای من پر از التهاب گذشت که چه بر سر این قرارداد خواهد آمد.
وجه تضمین و توجیه شرعی آن از دست اندازهای مهم بود که با کمک استاد از آن عبور کردیم. اوراق اجاره و کمک ایشان برای تصویب در کمیسیون فرعی شورای عالی بورس که اگر نبود، امروز چنین ابزار پرکاربردی نبود.
بعد از آن اوراق مرابحه و جلسات تنگاتنگ، اوراق استصناع و سلف و ابهامات فراوان آن که با ابتکار ایشان رفع می شد. قرارداد اختیار معامله و اسناد خزانه اسلامی، نگارش سطر به سطر صورتجلسات کمیته فقهی با آن ادبیات منحصر بفرد حاصل زحمات ایشان بود که امروز ثمره آن را در بازار سرمایه شاهدیم.
چه حملات سنگینی بر ابزارهای مالی و مشتقات وارد شد که اگر نبود دفاع ایشان، کنار گذاردن آن ابزار تنها چاره بود. آری، می توان گفت سهم ایشان از پیشرفت ابزارهای مالی در بازار سرمایه بیش از دیگران است.

دیروز در دل‌های اهالی بازار مالی عزای عمومی بود، هرچند کسی اعلام نکرد، ولی جبران نبود ایشان آسان نیست. هنوز برنامه های زیادی برای اجرا، کمک ایشان را می خواست. با دوستان بانکی و بازار سرمایه که صحبت کردم، دیدم همه نظر مرا دارند و هر کس از خلق خوش ایشان، فهم عمیق ایشان از مسائل فقهی و مسائل جاری بازار مالی و تلاش خستگی ناپذیرشان در حضور در محافل مختلف سخن می گفتند. هر گاه مشکلی در راه بکارگیری ابزار مالی یا قرارداد بانکی یا ابهامی ایجاد می شد، ارجاع به ایشان بود و عجیب که همه با آغوش باز ایشان مواجه می شد.

سفرهای مداوم ایشان بین قم و تهران و گاه مشهد و تلاش خستگی ناپذیرشان برای تحقق اهداف عالیه و بدور از هیچ چشمداشت مادی، که من شاهد آن بودم، را در ذهن مرور می کردم و خاطراتی که حالا که در کنار هم گذارده می شود، از ایشان در ذهن، اندیشمندی مصلح و معلمی مجاهد تصویر می کند.

در فعالیت های پژوهشی از جمله در هیأت تحریریه مجله مالی اسلامی آنچنان با وسواس عدالت را رعایت می کردند که می آموختم. اما حالا ایشان و زاد و توشه ای کم نظیر برای راه آخرت و ما و حرمان از دست دادنشان.
باشد که از سرچشمه تسنیم بنوشند و با اجداد طاهرینشان هم جوار باشند و امید است موسویان دیگری بیابیم.

علی سعیدی